Innovatieve techniek om microglia te bestuderen

23 juli 2024

De hersenen hebben eigen afweercellen, de zogenaamde microglia. Microglia spelen een belangrijke rol in het ziekteproces van MS. Ze kunnen bijdragen aan het herstel van myeline, maar onder andere omstandigheden myeline ook afbreken. Om meer te weten te komen over deze dubbele functie, wil onderzoeker Carla Rodriguez-Mogeda begrijpen wanneer microglia zorgen voor myelineafbraak en -herstel. Hiervoor reist Carla af naar Canada, waar ze een innovatieve techniek hebben ontwikkeld om de cellen te bestuderen.

Mensen met MS krijgen in de loop van de tijd steeds meer fysieke klachten. Dit noemen we progressie van de ziekte.

Progressie MS begrijpen

Het MS Centrum Amsterdam heeft de afgelopen jaren, dankzij programmasubsidies van Stichting MS Research, kunnen werken aan het beter begrijpen van de progressie bij MS. Onderzoekers van het centrum ontdekten onder andere dat afweercellen in de hersenvliezen voor veranderingen in het hersenweefsel kunnen zorgen bij mensen met progressieve MS. Ook toonden ze aan dat microglia veranderen als de hersenvliezen ontstoken zijn. De vraag die Carla nu wil beantwoorden is of ontsteking van de hersenvliezen microglia activeert, en of dit leidt tot progressie van de ziekte.

Kennis opdoen in laboratorium Canada

Met de geavanceerde beeldvormende techniek uit Canada is het mogelijk om microglia individueel te bestuderen in hersenweefsel. Op deze manier wordt de rol en functie van microglia bij MS steeds inzichtelijker. Dat kan bijdragen om de puzzel van MS meer op te lossen. Echter vergen zulke geavanceerde technologieën ook veel kennis. Om deze kennis goed onder de knie te krijgen, bezoekt Carla het laboratorium van professor Gommerman in Canada. Daar hebben ze al veel ervaring met deze techniek.

Samenwerking onderzoekers

Met haar werkbezoek combineert Carla haar kennis over microglia en ontstoken hersenvliezen met de expertise van de groep onderzoekers in Canada. Door samenwerking en kennisuitwisseling kunnen onderzoekers sneller de oorzaken van MS achterhalen. Daarnaast is het voor jonge onderzoekers een leerzame ervaring om een onderzoeksinstituut in het buitenland te bezoeken. Wij wensen Carla veel succes!

Dit werkbezoek is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van Stichting MS Research.

Website gemaakt door: Sturdy Digital