Werkbezoek beurzen voor Merel en Julia

19 december 2023

Voor onderzoekers is het uitermate waardevol om een werkbezoek te brengen aan een onderzoeksinstituut in het buitenland. Zij krijgen hiermee de kans hun kennis over MS uit te breiden en nieuwe technieken onder de knie te krijgen.

De contacten die de onderzoekers leggen met internationale experts vormen daarbij regelmatig het begin van een nieuwe samenwerking tussen de instituten. Stichting MS Research draagt daarom graag financieel een steentje bij om deze uitwisselingen mogelijk te maken.

“Het is opvallend dat MS-laesies zich vaak bevinden direct naast de holtes met hersenvloeistof.”

– Merel Rijnsburger

Het leren kweken van ependymcellen

Met deze reisbeurs gaat Dr. Merel Rijnsburger van MS Centrum Amsterdam naar de groep van Dr. Jo Anne Stratton van de McGill University in Montreal, Canada. De groep van Dr. Stratton is expert op het gebied van zogenaamde ependymcellen. Dit zijn cellen die hersenvloeistof produceren en zijn  de wand tussen hersenweefsel en het hersenvloeistof. Het is opvallend dat MS-laesies zich vaak bevinden direct naast de holtes met hersenvloeistof. Hierdoor vraagt Merel zich af wat de rol van deze ependymcellen is bij de ziekteprogressie in MS. Om dit goed te onderzoeken is het dus belangrijk om deze ependymcellen te kunnen kweken en zo, in het laboratorium, de functie van deze cellen te kunnen bestuderen. In Montreal zal Merel alles leren over deze ependymcellen en wat nodig is om ze te kweken. Vervolgens kan ze met de opgedane kennis deze cellen ook gaan onderzoeken in Amsterdam, in het eigen laboratorium. Binnen Nederland is nog helemaal geen expertise op het gebied van ependymcellen en MS, dus deze samenwerking is niet alleen van belang voor Merel, maar eigenlijk voor het hele MS-onderzoeksveld in Nederland. Lees verder over dit onderzoek.

“Een specifiek eiwit, genaamd FLAP, zorgt voor de aanmaak van deze ‘slechte’ vetzuren.”

– Julia Konings

Slechte vetzuren in MS-laesies

Julia Konings, nog een enthousiaste onderzoeker van het MS Centrum Amsterdam, wil juist onderzoeken of ze de balans van ‘goede’ en ‘slechte’ vetzuren kan verbeteren in de hersenen van mensen met MS. Julia is promovendus in de groep van dr. Gijs Kooij. Het doel van deze onderzoeksgroep is het bestuderen van vetzuren en de rol en functie die zij hebben bij MS. Ze hebben eerder aangetoond dat er meer ‘slechte’ vetzuren aanwezig zijn in het bloed van mensen met MS. Een specifiek eiwit, genaamd FLAP, zorgt voor de aanmaak van deze ‘slechte’ vetzuren. Deze FLAP eiwitten zijn verhoogd gevonden in de laesies in hersenen van mensen met MS. Julia wil nu onderzoeken of een FLAP-remmer ervoor kan zorgen dat er minder ‘slechte’ vetzuren in de hersenen geproduceerd worden. Hiermee hoopt zij een betere balans tussen ‘goede’ en ‘slechte’ vetzuren in de hersenen te krijgen.  Met als doel dat er hopelijk minder laesies ontstaan en het ziekteverloop gunstiger is. Om deze onderzoeksvraag te beantwoorden gaat zij naar het laboratorium van professor Jerome Hendriks aan de universiteit van Hasselt. Beide onderzoeksgroepen zijn expert op het gebied van vetzuren en MS, dus het is mooi te zien dat deze expertise nu gecombineerd gaat worden. Lees verder over dit onderzoek.

Website gemaakt door: Sturdy Digital